Grönlandi miniszterelnök: Készek vagyunk tárgyalni Trumppal
A miniszerelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartása elengedhetetlen.
Orbán Viktor Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnökkel való tárgyalása után azt mondta: a magyar EU-elnökség úgy fejeződik majd be, hogy lesz egy elfogadott európai romastratégia. A miniszterelnök a magyar EU-elnökség apropóján látogatott Koppenhágába, ahová Stockholmból érkezett. A magyar és a dán kormányfő keddi megbeszélésén téma volt az energiahatékonyság és az Európai Unió további bővítésének kérdése is.
Orbán Viktor közölte: Lars Lokke Rasmussennel folytatott megbeszélésen is szóba került a romastratégia, ugyanis - mint fogalmazott - a dán közvélemény érzékeny erre a kérdésre. Kifejtette: az első javaslatot a romastratégiára 2011 tavaszán hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság, majd egy nyilvános vita kezdődik róla, és mindezt egy miniszterelnöki csúcstalálkozón elfogadott dokumentummal zárják le. Az európai romastratégiának az oktatásra és a munkára kell helyeznie a hangsúlyt - mondta.
A magyar miniszterelnök arról is beszélt, hogy kétfajta roma közösség létezik Európában: az egyik a vándor, a másik pedig a letelepedett romáké. Szerinte ha Európa nem áldoz arra, hogy a letelepedett romák megfelelő oktatáshoz, munkalehetőséghez és életkörülményekhez jussanak, akkor belőlük is vándorló romák válnak. Miután pedig uniós állampolgárokról van szó, senki sem akadályozhatja meg őket abban, hogy a nagyobb szociális ellátást és a közép-európai országokénál jobb életszínvonalat ígérő államok területén tűnjenek. A kormányfő szerint ezért szükséges egy európai romastratégia.
Orbán Viktor a tárgyalás után arról is beszélt, hogy Dánia is támogatja Horvátország EU-tagságát, valamint Izland felvételét, ha az csatlakozni szeretne. A magyar EU-elnökséggel kapcsolatos azt mondta: Magyarországnak az a dolga, hogy 2011-ben, az EU-nak az elmúlt húsz év várhatóan legnehezebb esztendejében működőképes állapotban tartsa, és sikeressé tegye az Európai Uniót.